O CRNOJ GORI I NIKŠIĆU


Crna Gora pokriva oko 14.000 km2 i ima oko 670.000 stanovnika i njen doprinos svjetskoj kulturnoj baštini je it e kako velik. Tokom vijekova svoje bogate istorije Crna Gora je opstala i ostala jedan od najsvjetlijih primjera borbe za slobodu i za sopstveno postojanje i mjesto kome se uvijek govorilo sa pijetetom. Hrišćanska, muslimanska, ilirska, vizantijska, turska i slovenska civilizacija ovdje su se stopile čineći Crnu Goru dovijeka raskrsnicom kulture i istorije. Svoje ime nosi po onima koji su je učinili državom – dinastiji Crnojevića. Oni su uz dinastiju Petrovića ostali rodonačelnici jedne savremene, male ali ponosne, zemlje na Mediteranu.Crna Gora je jedna od najstarijih evropskih država. Crna Gora je južno-evropska i mediteranska zemlja. Spada u red najjužnijih evropskih država i izlazi na južni dio Jadranskog mora. Na oko 500 km od Rima, 1.500 od Pariza i Berlina, i oko 2.000 km zapadno od Moskve, Crna Gora leži na Balkanskom poluostrvu u samom srcu Evrope. Ona se prostire izmedju 41° 51’ i 43° 30’ sjeverne georgrafske širine, te između 18° 26’ i 20° 21’ istočne geografske dužine. Najjužnija tačka se nalazi na ušću rijeke Bojane u Jadransko more, a najsjevernija duboko u kontinentalnom dijelu nedaleko od tromeđe Bosne, Srbije i Crne Gore. Iako je rastojanje između ove dvije tačke svega 190 km, između mediteranske klime juga i surovih planinskih vrhova sjevera kao da postoji jedan čitav svijet. Iz ovoga razloga Crnu Goru nazivaju zemljom 6 kontinenata.
Geografski i klimatski diverzitet i njen geografski položaj čine je destinacijom koja će vam ponuditi jutarnje kupanje u vodama Mediterana i popodnevno skijanje poput onoga u Alpima.

Povrsina Crne Gore - 13.812 km2,
Ukupan broj stanovnistva - >650.000,
Duzina obale - 294 km,
117 Plaza ukupne duzine 73 km,
Najvise planine - 2.536 m (Prokletije, Zla Kolata), i 2.522 m (Durmitor, Bobotov kuk),
Najvece jezero: Skadarsko jezero,
Crna Gora je Republika i nezavisna drzava od maja 2006.,
Glavni grad: Podgorica,
Prijestonica: Cetinje,
Zvanicna valuta u Crnoj Gori - EURO

Turisticke destinacije
Od sjevera ka jugu Crne Gore, nema mjesta koje nije specificno i prepoznatljivo po mnogim ljepotama, prirodnom, kulturnom i istorijskom blagu. Mnogo je lokacija koje predstavljaju idealno turisticko mjesto ili turisticku destinaciju. Na tako malom prostoru, turista moze da u jednom danu obidje crnogorsku obalu, da uziva na Skadarskom jezeru i da prespava na sjeveru Crne Gore.
• TURISTICKE DESTINACIJE CRNE GORE
Podgorica, Cetinje, Rijeka Crnojevica, Manastir Ostrog, Kanjon Pive, Kanjon Tare, Prokletije, Plavsko jezero, Kolasin i Bjelasica, Zabljak, NP Skadarsko jezero, NP Lovcen, NP Biogradska Gora, NP Durmitor, Herceg Novi, Igalo, Risan Perast, Ostrvo Svetog Djordja i Gospa od Skrpjela, Kotor, tivat, Budva, Sveti Stefan, Petrovac, Sutomore, Bar, Ulcinj.
Juzni dio Crne Gore
• Bar
• Budva
• Herceg Novi
• Kotor
• Tivat
• Ulcinj
Centralni dio Crne Gore
• PODGORICA
• Cetinje
• Niksic
• Danilovgrad
Sjeverni dio Crne Gore
• Zabljak
• Kolasin
• Andrijevica
• Berane
• Bijelo Polje
• Mojkovac
• Plav
• Pluzine
• Pljevlja
• Rozaje
• Savnik
Crna Gora, kao jedna od najstarijih evropskih drzava, gradila je svoje kulturno postojanje tokom vijekovima duge istorije. Danas, savremena i multinacionalna, zivi na temeljima koje je uspostavila u nekim davnim vremenima. Na duhu i vjeri sve tri konfesije, Crna Gora je izgradila bogatstvo razlicitosti, cuvajuci pod svodovima svojih bogomolja neke od najvrijednijih hriscanskih svetinja u svijetu – ruku Svetog Jovana Krstitelja kojom je krstio Isusa Hrista, Cesticu Casnog Krsta, Ikonu Bogorodice Filermose i brojne druge. Crna Gora danas je zemlja hodocasca sa stotinama hiljada vjernika koji dolaze na poklonjenje mostima Svetog Vasilija Čudotvorca, zemlja u kojoj ribari podižu ostrva i crkve u čast Bogorodice i zemlja koja vas zove da u fantastičnoj prirodi upoznate srce i duh njenog naroda.









 Grb Crne Gore







 Zastava Crne Gore

*********************************************************************************

NIKSIĆ je najprostranija crnogorska opština sa površinom od 2065km2 u kome živi oko 90.000 stanovnika. Obuhvata 15% teritorije Crne Gore što je čini, po površini, najvećom opštinom države.  Nalazi se na nadmorskoj visini od 630 m. Grad sa tri rijeke, sa tri vjestačka jezera ukupne površine 15 km i okružen planinama do 2000 m nadmorske visine. Povoljan geografski položaj i prirodni uslovi učinili su da Nikšić postane raskrsnica puteva i čvorište za povezivanje planinskog, središnjeg i primorskog dijela Crne Gore kao i susjednih država i teritorija: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Albanije, Srbije i Kosova. Dobra saobraćajna povezanost Nikšića sa susjednim državama, predstavlja jedan od najznačajnijih faktora razvoja, te se intezivno radi na izgradnji i modernizaciji saobraćajnih pravaca.

Klima opštine Nikšić ima karakter prelaza od mediteranske ka planinskoj i kontinentalnoj klimi.Osnovne karakteristike:
- Srednja temperatura vazduha u mjesecu januaru iznosi 1,3°C, a u julu 21,1°C.
- Srednja vrijednost relativne vlažnosti je 68,6%.
- Nikšić ima godišnje 2.245 sati sijanja sunca.
Ljeta su topla sa malo padavina, a zime kišovite. Najviše je padavina u novembru i decembru.
- Snijeg prosječno pada 19 dana, a zadržava se 29 dana godišnje u Nikšickom polju, dok se na planinama i površima u okolini zadržava i do šest mjeseci.
- Dominantni vjetrovi su sjeverni (24,4%) i južni (21,7%).

Vjerovatno se ni jedan crnogorski grad ne može pohvaliti sa brzim napretkom, naseljavanjem u tako kratkom periodu nakon oslobođena kao što je to - Nikšić. Veoma naglo, Nikšić su počeli naseljavati ljudi iz cijele Crne Gore. Kako se grad širio, tako je isto i zahtijevao i da bude moderno izgrađen. Godine 1883. gradi se prvi urbanistički plan koji se oslanjao na renesansno - barokni tip naselja. Kralj Nikola šalje inžinjera Josipa Sladea koji zajedno sa Šakom Petrovicem pravi skice grada. Plan je bio da se napravi Veliki trg kojeg će se zrakasto izvoditi ulice. To je i urađeno vrlo brzo. Svi obrisi tadašnjeg centra i trga koji je tada napravljen vide se i danas skoro 100 godina kasnije. Koliko je tada Niksić stremio modernom i lijepom vidi se po mnogim tadašnjim projektima kao sto je izgradnja Manastira na Petrovoj Glavici 1886. Manastir, koji i danas plijeni pažnju svojom ljepotom je završen 1900.g. Isto tako, ispod Manastira sagradjen je i Dvorac Kralja Nikole u neorenesansnom stilu. Sa grbom Knjaževine Crne Gore na ulazu, ovaj Dvorac ne samo što je značio početak nove ere Crne Gore nego je svojim izgledom, kao i namjenom trebao da utaba staze i crnogorske države. Iz tog vremena mora se pomenuti i vrlo neobičan most sa 18 okana, skoro jedini te vrste po broju okana u svijetu, koji je dug 270 metara i nazvan po ruskom caru - Aleksandru III - Carev Most.
Nikšić se nalazi na nadmorskoj visini od 630 m.




 Grb Nikšića


ISTORIJA NIKŠIĆA
Stari grad Onogošt, nastao u IV vijeku kao rimsko vojno utvrđenje na raskrsnici važnih putnih pravaca koji su povezivali uže teritorije i susjedne oblasti, dobro situiran na prirodnom stjenovitom humku u polju izmedu Studenackih glavica i Trebjese, živio je kroz tri velika perioda ljudske civilizacije. Kroz vjekove biva rušen, obnavljan i dograđivan, mijenjajuci izgled i gospodare, svjedočeći o krupnim društvenim i istorijskim kretanjima i promjenama vremena u kojima je opstajao i kao rimski kastrum, i kao objekat u sistemu odbrane čitave oblasti u srednjem vijeku, kao centar Župe u vrijeme procvata slovenskih država i napokon, kao utvrđeni turski grad. Od svog nastanka gotski Anagastum i srednjovjekovni Onogošt bio je aktivna tvrđava sve do odlaska posljednjih osvajača.

Zidovi grada vremenom postaju tijesni za sve one koji su u njemu tražili utočište, pa se počinje sa gradnjom ispod gradskih zidina i spontano nastaju prva naselja u polju - začeci današnjeg grada. Zato se postanak i razvoj grada moraju vezati za staru gradsku tvrđavu i pored činjenice da je, još mnogo prije njenog nastanka, negdje u nikšićkom polju postojala rimska naseobina Anderba, koja je netragom nestala i o čijoj lokaciji nema neposrednih izvora.
Oslobođenje od Turaka 1877. godine dovodi nove naseljenike, daje nove impulse, osjeća se novi duh, pokazuje se volja i riješenost za "novo dobro Crne Gore, koja će se, pored starodrevnog junaštva, ovjenčati još i zracima kulture i civilizacije". Ovakva orijentacija znacila je želju za novim gradom pored "stare i trule" turske kasabe. Ta želja je ostvarena izradom prvog regulacionog plana 1883. godine koji predstavlja osmišljen koncept formiranja grada čvrste urbane strukture primjenom modela na renesansno - baroknoj šemi idealnih gradova. Svojom dispozicijom plan sugeriše pravce i vizure na prepoznatljive unutrašnje i spoljnje orijentire i dominante na koje će se vezati proces urbanizacije.
Plan je po nalogu kralja Nikole izradio inženjer Josip Slade.
Prve tri decenije nakon donošenja plana karakteriše izraziti privredni i društveni uspon, razvoj zanatstva i trgovine, nastajanja niza kulturnih i prosvjetnih ustanova i društava i intenzivna urbanizacija. Grad je formirao svoju okosnicu, a izgradnjom niza reprezentativnih objekata (Saborna crkva, Dvorac, kompleks parkova, Carev most) uspostavljeni su važni gradski reperi. Izgrađen je Gradski trg sa šest ulica koje se u njega ulivaju i formirano nekoliko stambenih blokova duž ulicnih poteza. Kuće su prizemne ili jednospratne, jednostavne, mirne i skladne arhitekture, bez posebnih arhitektonskih vrijednosti, ali sa odlikama vrijedne urbane i ambijentalne cjeline.
Grade se putevi i mostovi, ostvaruju se veze sa svijetom.
Poslije oba svjetska rata obnovljene su porušene građevine i nicale nove, podizana zavjesa na pozorišnoj sceni, štampane knjige, novine i casopisi. Naročito poslije II svjetskog rata Nikšić je desetorostruko porastao i postao jedan od industrijskih centara Crne Gore i značajno središte umjetničkog i kulturnog stvaralaštva i brojnih prosvjetnih ustanova.
Izuzetno povoljan geografski polozaj i postojanje bogatih prirodnih izvora ucinilo je da podrucije danasnje opstine Niksic bude naseljeno jos od najstarijih vremena kao i da bude jedan od najvecih centara drustvenih zbivanja u regionu. Brojne pecine i spilje sluzile su, prema nalazima strcunjaka, praistorijskom covjeku, a bogata lovista davala su mu sansu da lako dodje do hrane. Upravo iz ovih razloga u mnogim pecinama na podrucija Niksica pronadjeni su tragovi covjeka iz praistorijskog perioda. Crvena stijena kod malog mjesta Petrovici jedno je od najvecih nalazista iz perioda starijeg, srednjeg i mladjeg kamenog doba na podruciju sireg balknaskog poluostrva. Istrazivanja sredinom XX vijeka dovela su do toga da u ovoj pecini, koja se izdize iznad doline Trebjesnice, istrazivaci otkriju trideset i jedan sloj raznih etapa razvitka ljudskog drustva. Nalaziste je dio takozvanog mediteranskog kulturnog kompleksa i najbolje svjedocanstvo da je podrucije Niksica uvijek bilo privlacno za covjeka. Na ovom lokalitetu pronadjeno je oko 15.000 kremiranih objekata uz kosti izumrlih zivotinja i keramiku. Arheoloski znacaj lokaliteta Crvena stijena mnogo je veci od regionalnog. Iskopine iz Crvene stijene danas se mogu pronaci u Zavicajnom muzeju grada...